Dalışta Tüketilen Hava Hesaplama

Sadeleştirilmiş Yöntem Formülü

Bu belge TSSF donanımlı dalış kitaplarında bahsi geçen, dalışta tüketilen toplam havanın hesaplanmasına yönelik işlemleri daha hızlı yapabilmek için yaptığım kişisel bir çalışmadır. TSSF CMAS 2* 2T3 Hava hesapları dersinde, hesabın yapılması için gereken dalış evreleri şunlardır:

İniş Zamanı: Satıhta başlayan ve maksimum derinliğe inene kadar geçen süredir. İniş hızı maksimum 25m/dk olarak belirlenmiştir. Hesap edilirken derinliğin ortalamasının mutlak basıncının kullanıldığı görülmektedir.

Dipte Geçen Zaman: Planlanan maksimum derinlikte geçirilen süredir.

Çıkış Zamanı: Dibin terk edilmesiyle başlayan ve yüzeye ulaşıncaya kadar geçen zamandır. Çıkış hızı 10m/dk olarak belirlenmiştir. Güvenlik durağını içermez. Hesap edilirken derinliğin ortalamasının mutlak basıncının kullanıldığı görülmektedir.

Güvenlik Durağı: Güvenlik amacıyla, çıkışta belli bir derinlikte geçirilen belirli bir süreyi ifade eder. Standart güvenlik durağı 3m/5dk olarak belirlenmiştir.

Dalışta tüketilen hava miktarı şu formül ile hesaplanmaktadır:

Toplam Tüketilen Hava (TTH) = Ortalama Hava Tüketimi (OHT) X Ortam Basıncı (P) X Geçirilen Süre (T)

Örneğin; 18 Metreye 45 Dakika Sürecek bir dalış planlanıyor. Dalıcının Ortalama Hava Tüketimi 25l/dk, İniş Hızı 25m/dk, Çıkış Hızı 10m/dk ve güvenlik durağı 3m/5dk olarak ele alınarak her bir evreyi hesap edip toplayarak, dalışta tüketilen toplam hava miktarını bulabiliriz.

Klasik yöntem ile Toplam Tüketilen Havanın bulunması

Bu 4 evreyi tek tek hesap ederek bulmak yerine, Ortalama hava tüketimi 25 lt/dk, İniş Hızı 25m/dk, Çıkış Hızı 10m/dk kabul ediliyor olması koşulu ile aşağıdaki formülü kullanabiliriz. 

Sadeleştirilmiş yöntem ile Toplam Tüketilen Havanın bulunması

Dalışta Tüketilen Hava Hesaplama” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.